SAKARYA İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ BECERİKLİ KAŞİFLER TASARIM BECERİ ATÖLYESİ

NEDEN KODLAMA ?

NEDEN KODLAMA ?

Kodlama; bilgisayar ve makinelerle iletişim kurabilmemizi, onları yönetebilmemizi sağlayan, bilgisayar programlamanın temelidir. Dünya hızla teknolojik değişimler geçiriyor. Bilim ve teknolojinin üretim hacmine baktığınızda her 10 yılda bilim hacmi iki katına çıkıyor. Dijitalleşen dünya ise artık kodlama üzerine şekilleniyor. "Eskiden yazılan sözler, şiirler, anıtlar dünyayı değiştirirken artık yazılan kodlar dünyayı değiştirecek."

Kodlama hiç bilmeyenlerimiz için yeni bir dil öğrenmek gibi. Dünyanın dilini bilen ve buna ayak uydurabilen bireyler, bilmeyenlere göre geleceğe 1-0 önde başlayacak. Bilim teknolojisine konusunda önde olanlar dünyaya yön verme gücünü kazanacaklar.

 21.yüzyıl becerilerinden;

 Yaratıcılık ve yenilenme,

 Eleştirel düşünme ve problem çözme,

 Karmaşık seçimler yapabilme ve kararlar verebilmek,

 Bilgiye yeterli ve etkili düzeyde ulaşabilme,

 İş birliğine dayalı çalışmalar yürütebilme,

 

bu becerilere sahip teknolojiyi bilgiye erişme, düzenleme ve araştırmaya yönelik kullanabilen bireyler gelecekle uyumlanır ve ülkenin ekonomik ve teknolojik kalkınmasında önemli rol oynar. Endüstri 4.0'ın getirdiği bilim ve teknoloji buluşmasının ülkede yaygınlaşmasında önemli faktörlerinden "zihinsel dönüşümü" sağlar. Teknolojinin getirdiği olanakları kullanabilen ve çalışma prensibini anlayan bireyler, tüketim toplumundan üretim toplumuna geçebilmemiz için önemli bir adım olacaklardır. Bilgiyi bilen ve dönüştürebilen bireylerin katma değeri artarak ülkedeki nitelikli insan sayısının çoğalmasına katkı sağlayacaktır.

 

Kodlama = Daha İyi Matematik Becerisi + Eğlence

Soyut matematiksel kavramlar birçok çocuk için zorlayıcı olabilir ve onları konudan tamamen uzaklaştırabilir. Kodlama eğitimi, çocukların bu soyut kavramları görselleştirmelerini sağlar. Kodlamadaki düşünme tarzı; mantıksal yaklaşımı, verileri analiz ve organize etmeyi, sorunları küçük ve yönetilebilir parçalara bölerek çözmeyi gerektirir. Diğer bir deyişle kodlama, matematiksel düşüncenin gerçek hayatta öğretilme yoludur.

Adapazarı Becerikli Kaşifler Tasarım ve Beceri Atölyesi Semerciler Mahallesi Yuvam Sokak No18/1 54100 Adapazarı / SAKARYA - 02645022947

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.